Milyen szakmából lehet sikervállalkozás?

Tamas Müller
Startup Hippies
Published in
4 min readSep 29, 2015

--

2015.05.20. 08:04

A cikkünkben most a nem extra ötletekből, nem high-tech új startupokról beszélgetünk, hanem olyan vállalkozásokról és vállalkozókról akik a leghétköznapibb tevékenységekből tudnak olyan sikeres és profitábilis munkát teremteni saját maguknak, amivel nemcsak a megélhetésüket tudják megteremteni, hanem önmaguk által megválasztva azzal tudnak foglalkozni amivel igazán szeretnek.

Jancsurák Brigitta a saját vállalkozását egyszerű könyvelőként kezdte és ennek a szakmában találta meg azt a piaci rést amiben örömmel tud sikeres lenni, úgy hogy mégcsak nem is Budapesten űzi tevékenységét hanem az ország másik sarkában.

Milyen tevékenységek azok, amelyekkel sikerre vitted a vállalkozásod?

JB: Nem egyszerű könyveléssel foglalkozom inkább pénzügyi tanácsadással azon belül is minél előnyösebb megtakarítások elérése és az alanyi jogon járó állami támogatás igénylése. Nyíregyházán inkább ennek nagy szerepe van, mert itt lehet sikeres vállalkozó valaki, azért nemcsak a bevételekkel foglakozik, hanem hogy azokat minél takarékosabban minél jobban tudja felhasználni, megforgatni. Ennek szerves része az, hogy éppen milyen adózási formában hogyan érdemes céget, vállalkozást vagy éppen 1–1 non-profit szervezetet üzemeltetni és vezetni. Sok előny kovácsolható abból ha valakinek van egy tanácsadója aki tudja, hogy jár jobban, melyik adózási formát érdemes választania, milyen megtakarítások érhetőek el rövid illetve hosszú távon.

Persze azt az elvet vallom, hogy nem elegendő kiosztani a tanácsokat ha utána meg elengedjük annak a kezét aki még segítségre szorul. Így azon kívül hogy segítek milyen társasági formát érdemes választania, segítek nyomon követni és figyelmeztetni a partnereket milyen kötelezettségeknek kell eleget tennie.

És ha már tanácsot osztok és segítek, akkor az is hozzátartozik, hogy képviselem is a partnereimet Nemzeti Adó és Vámhivatallal való kapcsolattartásban és ügyintézésben.

A legnagyobb világmárkák is elindultak valahogyan… mi volt ami legnagyobb lökést adta neked az egyéni vállalkozóvá váláshoz?

JB: 2014-ben meghirdettek egy pályázatot, ahol 3 000 000 forint vissza nem térítendő támogatást adtak azoknak akik részt vesznek egy vállalkozói képzésen és elindítják saját vállalkozásukat.

Én is jelentkeztem és bár nem nagyon számítottam, hogy nyerni fogok bejutottam a több ezer jelentkező között az oktatásra, végig jártam, közben az ott szerzett tapasztalatokkal pontosítottam a pályázati anyagomat aminek a végére az lett az egyszerű címe, hogy „Könyvelés, pénzügyi tanácsadás az Észak-Alföldi régióban” a részletekben leírtam, hogy miként és hogyan szeretnék többet adni az ügyfeleimnek mint egy egyszerű könyvelőiroda így sikerült elnyernem a TÁMOP 2.3.6 B-12–1/9–2014–0249 programban a hárommillió forintot.

Ez nagyon sokat segített az kezdeti ügyfélszerző, iroda kialakító időszakban és pontosan addig volt elegendő, amíg az új ügyfelek elkezdték pénzben is honorálni az általam adott munka értékét.

Manapság talán elcsépelt kifejezés de inkább vállalkozónak vagy inkább startupnak érzed magad?

JB: Ez egyenlőre egy vállalkozás. Nyíregyházán a helyi ügyfelekre összpontosítva. Ha minden jól megy és az előirányzott ütemben növekszik az ügyfélkör talán pár év múlva ki tudok majd alakítani egy olyan oktatási rendszert, ahol kiképezhetem a saját módszeremre azokat a követőket, akik lányvállaltként vagy önálló üzletként viszik tovább ezt a bevált üzleti modellt szerte. De az biztos hogy az lesz az első kérdésem a jelentkezőknek hogy: szeretik-e őszintén azt a vállalkozást, amit indítani szándékozunk? Ha igen, nincs semmi baj. Akkor képesek leszünk mindent megtenni érte, élvezni fogjuk, amit csinálunk, szabadidőnkben pedig az üzletmenet kérdései foglalkoztatnak majd leginkább, anélkül, hogy ez megterhelő lenne.

Mennyi pénzt kell reklámra, akciókra költeni?

JB: Ez az időszaktól és az aktuális piaci helyzettől függ. Figyelem a gazdasági bejelentéseket ha valami bonyolódik, akkor máris lehet indítani rá egy hirdetést, vagy oktatásbeharangozást, de ha a nyereség 20 százalékát fordítja reklámra a kisvállalkozó, nem jár rossz úton. Persze vannak olyan időszakok, amikor nincs nyereség — ilyenkor is meg kell találni a módját a reklámozásnak. Induló vállalkozásként irreális azt feltételezni, hogy majd reklám nélkül is jönnek a vevők, de ha több ötletünk is van, amibe belevágnánk, célszerű azt választani, ahol a versenytársak nem TV-kampányok tömegével bombázzák a vevőket, vagyis aránylag kis költséggel tehetjük magunkat ismertté. Mi próbáltunk már apróhirdetéseket és a reklám speciális esete a PR (public relations) is igen népszerű, azonban mindenek előtt az elégedett ügyfelek azok akik újabb és újabb embereket toboroznak számunka. A hatékony munka és segítőkészség még PR nélül is sok időt, felkészülést és kapcsolatépítési képességet igényel, de meghozza az eredményét…

Köszönjük Brigitta csak így tovább..

--

--

Tamas Müller
Startup Hippies

Startup geek, #mentor, business analyst and #angelinvestor, #founder of Women Startup Competition, Budapestlaunchpad , Pozi.io. more info: mullertamas.com